Denizli Bilge Rent A Car Nasıl Doğdu?

Denizli rent a car sektörü her geçen gün daha da genişlemekte, gerek Denizli'nin artan nüfusu gerekse şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin yıldan yıla artması rent a car pazarının genişlemesini sağlıyor. Bugün tahminlere göre Denizli ilinde rent a car hizmeti veren firmaların sayısı 150'nin üzerinde. Gerek ulusal markalar gerekse yerel firmalar bu rekabette ön sıralarda yer almaya çalışıyor. Bilge Rent A Car Oto Kiralama Hizmetleri ise kurulduğu günden bu yana Denizli Araç Kiralama sektöründe bir marka olabilmeyi başarmış az sayıdaki firmadan biri.

Bilge Rent A Car'ın hikayesini firmaya adını veren Erdinç Bilge'ye sorduk ve bu bağlamda hem Bilge Oto Kiralamanın kuruluşunu hem de rent a car sektörü hakkında merak edilenleri kendisine sorduk.

Bilge Rent A Car'ı Erdinç Bilge'den Dinledik

Rent A Car Sektörüne İlk Girişiniz Nasıl Oldu Bahseder Misiniz?

Yatırım amacıyla bu sektöre girdiğimi söyleyemem. Aslında biraz benimkisi otomobillere olan ilgimden ileri geldi. Rent A Car işinden önce internet kafe işletmeciliği ile ilgileniyordum. Henüz liseyi bitirmiş, akabinde askere gidip gelmiştim. Her evde bilgisayarın olmadığı ve Play Station hakimiyetinin de söz konusu olmadığı o yıllarda internet kafeler oldukça popüler ve uğrak yerlerdi. Öğrenciler ve gençler boş vakitlerinin ciddi bir kısmını internet kafede oyun oynayarak geçiriyordu. Her ne kadar işletme sahibi olsam da o gençlerden biri de aslında bendim. Jenerasyonumuzun en çok tutulan bilgisayar oyunları, GTA Vice City ve özellikle Need for Speed Underground oyunları benim de favorimdi. Özellikle Need for Speed bizim jenereasyonumuzda pek çok kişiyi etkilediği gibi araçlara olan ilk merakımı başlatan nokta olmuştur diyebilirim. İlk modifiye merakım da aynı şekilde o yıllarda başlamış oldu. Oyunda başarı gösterdikçe otomobilinizi geliştirebilir, garajınıza yeni otomobiller alabilir ve dilediğinizi kullanabilirdiniz. Otomobillere merakı olan herkes, tabi ki sadece oyunda değil gerçek hayatta da sürekli yeni ve farklı otomobillere sahip olmayı ve garajından dilediği araçla seyahat etmeyi isteyecektir. Böyle bir arkaplan ile beraber, iş yerimizin Çınar gibi ayak altı bir yerde olması, genç nüfusun hali hazırda portföyümüzde olması Denizli Araç Kiralama sektörüne giriş yapma noktasında bizi cesaretlendirdi.

İlk Kurulduğunuz Zamanlar Filo ve Portföyünüz Ne Durumdaydı?

Şu an çok mütevazı bir rakamı ifade etse de bugünlere bizi taşıyan serüvenimiz başladığında Bilge Oto Kiralama olarak sadece 3 aracımız vardı. Ekonomi segmenti 3 adet aracı işleterek araç kiralama sektörüne giriş yapmış olduk. 2010 yılında global ve ulusal markalar periferde bu kadar yoktu, her şeyden önce bu kadar yüksek sayıda yerel firma da yoktu. Sektörde az sayıda firma olması ve bununla birlikte genişleyen pazar, filomuzu da hızla büyütmemizi gerektirdi. Biraz önce de belirttiğim gibi internet kafe işletmeciliği nedeniyle genç nüfus hali hazırda portföyümüzde bulunmaktaydı ve bu da büyük ölçüde işlerimizin yolunda gitmesini sağladı. Hızlı bir şekilde araç filomuzda 15-20 arası otomobilimiz olmuştu. Otomobil sayısındaki ve müşteri portföyündeki genişleme, iş yerimizi daha büyük bir yere taşımamızı kaçınılmaz kıldı. İkinci iş yerimizde devam ettiğimiz Denizli Oto Kiralama hizmetleri kapsamında araç sayımız 40'ı geçmişti. Daha sonraki süreçte şu an bulunduğumuz iş yerimize taşındık ve bugün filomuzda 100 ile 110 adet otomobil bulunuyor.

Hayalinizin Ötesini Gerçekleştirmiş Görünüyorsunuz

Kesinlikle, bilgisayarda oyun oynadığımız zamanlar bile garajda 3 ya da 4 tane otomobilimiz olması için saatlerce ya da günlerce oyun oynamak gerekirdi ve bu sonuç bizi oldukça sevindirirdi. Bugün gerçek hayatta 100'ün üzerinde araç barındıran bir Denizli Rent A Car filosuna sahip olmak gerçekten güzel.

Peki Siz Bir Araçta En Çok Neye Dikkat Edersiniz?

Öncelikle bir araç değil de, filo üzerine değerlendirme yapmak gerekirse, çeşitlilik ve zenginlik her şeyden önemli derim. B segmentinden tek bir aracın tek bir renginden 4 tane ve birkaç farklı modelle beraber sadece 3-4 çeşit araç barındıran filoları yetersiz buluyorum. İnsan her şeyden önce seçmek ister. Filo binekten ticariye, SUV'dan 4x4'e kadar her segment ve markadan araç olmalı. Bugün Bilge Rent A Car olarak büyük ölçüde bunu başarmış durumdayız. Fiat Egea da Citroen C-Elysee de Peugeot 301 de filomuzda mevcut. Volkswagen Polo aracımızda farklı renklerimiz mevcut. Hyundai Blue aracımızda hem benzin hem dizel opsiyonumuz mevcut. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Fiat Fiorino, Renault Kangoo gibi yarı ticari çözümlerimiz, Mitsubishi Pickup, Volvo CX60 türevi SUV çözümleri, Mercedes / BMW lüks grup araçlar... Sizin de beğenilerinizle örtüşen bir araç mutlaka filomuzda var.

Araç bazında ise, motor gücüyle beraber yakıt durumuna ilk etapta dikkat ederim. Hemen ardından konfor ve güvenlilik açısından değerlendiririm. Zevkler kişilere göre değişebilir, şüphesiz benim araç seçimimde zihinsel bir arkaplanına sahip olduğum lise yıllarım ve gençliğimden gelen modifiye tutkusu etkili. Kendi aracım modifiye bir Volkswagen Scirocco... Ayrıca Drag yarışlarına da izleyici olarak katılıyorum. Özellikle İzmir'deki drag yarışlarını kaçırmamaya dikkat ediyorum.

En Son İzlediğiniz Drag Yarışı Hangisiydi?

2018 Eylül ayıydı sanırım, İstanbul'da. Sadece yarışı izlemek için gidip geldiğimi hatırlıyorum. İstanbul'a en pratik yolculuk hava yoluyla oluyor tabi ki. Hava yolu ve kara yolu ulaşımının entegre olduğu seyahatler yorucu olabiliyor ancak yine yarış tutkusundan daha önemli değil.

Bilge Rent A Car'ı Erdinç Bilge'den Dinledik

Dönem dönem gerçekleştirdiğimiz havayolu entegre seyahatlerimizde havalimanlarının genelde şehir dışında olması nedeniyle ne tür ulaşım güçlükleri yaşanabildiğini yakından biliyorum. Bu bağlamda yeri gelmişken şehir dışından gelen misafirlerimiz için Çardak Havalimanı Araç Kiralama hizmeti verdiğimizi de hatırlatmak isterim.

Son Olarak Araç Kiralamak İsteyenler İçin Söylemek İstedikleriniz Varsa Alabilir Miyiz?

Başta da belirttiğiniz gibi Denizli Araç Kiralama sektöründe faaliyet gösteren çok fazla sayıda firma var. Bunlar arasında bir seçim yaparken kurumsal firmalarla çalışılmasını öneririm. Uygun fiyat her zaman tek ikna edici unsur olmamalı, uygun fiyatın yanı sıra hizmet kalitesi de göz önünde bulundurulmalıdır.

Volvo x c90

Volvo x c90

Başlangıç Fiyatı /gün Araç Detayları
LAND ROVER DİSCOVERY

LAND ROVER DİSCOVERY

Başlangıç Fiyatı /gün Araç Detayları
Range Rover evogue

Range Rover evogue

Başlangıç Fiyatı /gün Araç Detayları
Jaguar E-Pace otomatik

Jaguar E-Pace otomatik

Başlangıç Fiyatı /gün Araç Detayları